İlişkilerde taraflardan biri “beni anlamıyorsun” suçlamasına çok sık maruz kalıyor olabilir. Karşı taraf “tek istediğim beni dinlemen ve anlaman” der ama gerçek durum öyle değildir.

Genellikle haklılık şeması olan, haklı olma isteği görülen kişilerde bu şema aktif olur. Psikolojik kaynağı ve alt yapısı kişiye göre farklılık gösterebilir. Ama gerçek amaç kişinin istediği gibi dinlenilmek veya anlaşılmak değildir.

Bu tür beklentisi olanların derin bir iç görü çalışması ile kendilerini anlamaları gereklidir. Ama onlara bunu belirttiğinizde herşeye itiraz ettiklerinden bu durumada itiraz edip kendilerini yeterince tanıdıklarını ve buna ihtiyaçları olmadığını söylerler. Çünkü bu onların fikir değildir sizin fikrinizdir. Sizi dinlemezler ama sizin dinlemenizi isterler. Sizi anlamazlar ama anlamamakla suçlarlar.
Bu nedenle savaş düşman mücadele vb kelimelerini günlük hayatlarında çok sık kullanırlar. Ve sizide bir süre sonra düşman olarak görürler. Düşman ise yok edilir. Siz de yok olmak zorundasınızdır. O nedenle hayatlarında kalmanız çok zordur. Ve beklenen son gerçekleşir bu kişiler çevrelerindeki onca insana rağmen kendilerini hep yalnız hissederler. Çünkü kimse onları dinlemiyor ve anlamıyordur.

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?