Kendisinin “özel” olduğunu düşünerek yetişen çocuklar narsisistik ögrenmeleri ile “her şeye hakkı olduğunu” düşünür.

O kadar gerçeklikten uzak yaşar ki yakalanmayacağını düşünerek suç işleyebilme potansiyelinde olur.

Sosyal medyada da cok sık gördüğümuz “benim çocuğumda bi başka guzel” diye fotograf paylaşan ebeveynlerin cocuklarını “özel değilsiniz” diye yetiştirmesi gerekmekte.
Aileler çocuklarına yeterlilik duygusunu hissettirmek ile ayrıcalıklı ve özel olduğunu hissettirmek arasındaki farkı bilmemektedir.
İnsanlar farklı oldukları duygusunu ya korumacı ailelerinden ögrenirler yada ailelerinin ilgisizliği nedeniyle zihinlerinde yarattikları sahte dünyada buna inanirlar..
Ailelerinde gormedikleri yeterlilik ve onaylanma duygusunu yaşamak için hırslanırlar.
Toplum icinde kendini ayrıcalıklı görmek icin hiyerarsik güç, statü ve para elde etmeye çalışırlar. Bu hırsla başkalarının ihtiyaçlarını, beklentilerini hatta yaşama hakkını bile yok sayabilirler.
Bu şekilde yetişen kadınlar daha çok psikolojik şiddet eğilimi gösterirken erkekler hem psikolojik hem de fiziksel şiddet eğilimi gösterir.

Birlikte olduğunuz kişinin şiddet eğilimli olduğunu nasıl anlarsınız?
Bu kişiler, ilk bakışta çok çekicidirler. Sizi sevgi sözcüklerine boğarlar. Ancak onların istediğini yapmazsanız birden öfke patlaması yaşarlar.
Sürekli olarak kendilerinden söz ederler karşılarındakini dinlemekten çok kendilerini anlatmaya kendilerini kaptırırlar.
Hayranlık uyandırmak için herşeyi yaparlar, ne denli özel biri olduklarını, ne büyük başarılarının olduğunu abartarak anlatırlar. Başkalarının kendini kıskandığını düşünürler.

Eleştiriye gelemezler eleştirdiğiniz anda konu ile ilgili konuşmak düşüncelerini söylemek yerine karşılarındaki kişileri aşağilamaya çalışırlar.
İlişkilerinde karşı tarafı suçlayacak hep bir sebep bulduklarından ilişkileri pek uzun sürmez. Uzun süreli, gerçek dostlukları yoktur.

Ne kadar güzel, mükemmel ve özel olduklarının söylenmesi beklentisi içindedirler. Kendilerini överek veya başkalarını aşağılayarak güçlü hissederler.

Her ne yapıyorsanız, her ne yiyor, her ne giyiyorsanız, her kimle birlikte oluyorsanız, bu, onlar için sorun olur. Onların onaylamadığı her seçiminizde sizi aşağılarlar, size lakap takarlar, kalp kırarlar.

Sürekli kendinizi kötü hissettirirler. Acaba sorun gerçekten bende mi? diyerek kuşkuya kapılırsınız, acaba gerçekten abartıyormuyum? diye düşünmeye başlarsınız, her ne yaparsanız yapın yanlış yapıyormuşsunuz gibi bir izlenime kapılırsınız, işler yolunda gitmeyince, bundan kendinizi sorumlu tutmaya başlarsınız. Bu nedenle sık sık özür dilemek zorunda kalırsınız ama onlar her zaman haklı olduğunu düşündüklerinden hiçbir zaman özür dilemezler. Çok nadir özür diliyormuş gibi yaparak gönlünüzü alırlar, siz hep özrü hatırlar onunla avunursunuz.
Onların dediğini kabul etmediğiniz sürece onlarla uzlaşmak neredeyse imkansızdır. Zaten aranızda bir anlaşmazlık olup olmadığını düşünmüyorlardır bile sadece size, kendilerince bir şey öğretmeye çalışıyorlardır.

Birlikte olduğunuz kişi sizi duymuyorsa, sizi anlamıyorsa, anlaşmazlıklarda hiçbir sorumluluğu üzerine almıyorsa ve hiçbir zaman uzlaşmaya çalışmıyorsa, büyük bir olasılıkla sorunlu biri ile birliktesiniz. Böyle bir kişiyle ayrılmaya karar verirseniz kavga etmeden herhangi bir tartışmaya girmeden çözmeniz en doğrusu olur. Tartışmalarda sizi kırma ve yok etme konusunda kararlı olurlar. Ne denli az kavga edecek olursanız, onların eline o denli daha az güç vermiş olursunuz. 

Özetle; Kadınlar ilişkilerinize başlamadan dikkat edin
Bu şekilde yetişen kişilerin sizin değer yargılarınıza ve dünya görüşünüze saygı göstermeyen kisilerin bir türlü doymak bilmeyen ilgi görme açlıkları ve dayatmaları içsel gücünüzü tüketir. Dolayısıyla bir süre sonra yorgun düşebilir ve karşı karşıya kaldığınız sağlıksız davranışlara artık tepki veremez olursunuz.
Bu tip insanların çıkarcı davranışları yaralayıcı olur, büyüklenerek ve herşeyi bildiklerini düşunerek sizi ve başkalarını kendilerinden aşağı görürler.
Eğer sizi sevdiğini ve sahiplendiğini söyleyen kişiden eşitlik ve karşılıklı sevgi ve saygı görmüyorsanız bu kişilerin değişeceğini de pek beklemeyin. Psikolojik şiddet dahil şiddetin her türlüsüne uğradığınız anda
“Ama biliyorum aslında beni çok seviyor” yalanına sığınmayın, kendinizi buna inandırmayın.
Bu kişiler bazı davranışlarını zamanla değiştirselerde, genel tutumları yaşam boyu sürer. Bakalım ilerde değişir diye beklemektense, nasıl uzaklaşacağınızı ve kendinizi nasıl koruyacağınızı düşünmeniz çok daha iyi olur.

Uzm. Klinik Psikolog Erkan Çifte 

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?