Birden çok işi aynı anda yapmaya çalışmak bize zamandan tasarruf ettiğimizi düşündürür.  Aslında ardında gelişen olay; aklımızı birden çok  şeyle meşgul ettiğimiz için dikkatimiz dağılmakta kafamız karışmaktadır. Bu da iş ve eğitim gibi performansımıza bağlı alanlarda verimliliğimizi düşürmektedir.  Dolayı ile yapılan işler, ödevler, projeler içinde çok bunalırız zorunlu olduğumuz şeyleri yapmak istemeyiz.  Faydasına odaklanmadığımız hiç bir şey için harekete geçmeyiz. Bize fayda sağlayacak tek ve somut hedefler seçerek güne başlamalıyız.Ne yapacağını bilmemek veya birden fazla hedefe aynı anda ulaşmaya çalışmak karışıklıklara ve zaman kaybına sebep olur. Ayrıca genellikle yapamayacağımız şeyleri istemekle ömrümüzü geçiririz. 

Hedeflerimiz yapabileceklerimiz doğrultusunda belirlenmelidir.Neler istiyoruz neye ulaşmak istiyoruz? Kendinize bu soruların cevaplarını verebilirsiniz.Özellikle günümüzde dikkat dağıtıcı ortamlardan uzak durarak başlayabilirsiniz.  Ama maalesef özellikle akıllı telefonlarımızdan gelen uyaranlara kayıtsız kalamıyoruz. Ekran süresini kısaltmak, uyandıktan sonra ve yatmadan önce telefonla ilgilenmemek hayat kalitenizi arttırmakta size fayda sağlayacaktır.Günlük rutin olarak yaptığınız işlerin listesini çıkarın ve aklınızı kurcalamaması için tek tek önceliklendirerek halledin ve hedefinize odaklanın.Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Böylelikle kontrolün sizde olduğunu hissetmeniz kaygınızı ve stresinizi azaltarak daha verimli ve keyifli çalışmanıza sebep olacaktır.Bu konularda kişisel gelişim eğitimi, insan kaynakları eğitimi ve koçluk eğitimlerimize göz atabilir farkındalık sürecinizi arttırabilirsiniz.

Uzm. Psikolog Erkan ÇİFTE & Psikolog Aleyna Cambazoğlu

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın
Merhabalar,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?